Email info@metasgayrimenkul.net

YATIRIM KARŞILIĞI VATANDAŞLIK - 20-12-2018

Yabancı Yatırımcılar Türkiye'den Mülk Satın Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Türk vatandaşı olmayan kişilerin malsahibi olmasını belirleyen kanunlara uymak kaydı ile Türkiy'de arsa, tarla, işyeri ve konut gibi ana taşınmazları satın alabilirler.

Başvuru şartları nelerdir ?

En az 250.000 Amerikan doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın almak. 

Gayrimenkul alırken neye dikkat etmeli?

Alacağınız gayrimenkullerin yada gayrimenkulün toplam bedelinin 250.000 dolar ve üzerinde olması ve bunların SPK kapsamında faaliyet gösteren değerlenme kuruluşunca onaylanmış olması gerekir. Türk vatandaşlığı başvurusu sırasında SPK kuruluşunun değerlendirme raporu istenecektir ve bu raporun en fazla 3 ay öncesine ait olması gerekmektedir.

Vatandaşlik işlemlerini bir kurumun  takip etmesi gereklimi?

Hayir tabiki kendiniz takip edebilirsini gerekli belgeleri ve şartlari yerine getirdikten sonra ilgili makamlara yapacağiniz başvurulari takip ederek işlemerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

 

Danışmanlık firmasının faydası olurmu ?

Danişmanlik firmalari ; Türkiye'de yapacağiniz yatirimlarda sizi doğru bilgilendirmek ve tüm işlemlerinizi takip etme yükümlüğünü üzerinizden aliyor. Gayrimenkul alimlariniz, bankalarda açmaniz gereken hesaplar ve hukiki işlemler gibi bir çok prosödürü güven içinde yapmanizi sağliyorlar.

Türk vatandaşlığı kanunu 19.09.2019 değiştirildi, artık Türkiye'den 250 bin dolara ev yada arsa yatırımı yapan yabancı yatırımcılara ailesi ile birtikle Türk vatandaşlığı kazanımı hakkı sağlanmıtır, kanun değişikliğinden önce bu tutar 1 milyon dolar olarak belirlenmişti. 

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan değişikliklerin ardından ilgili yönetmeliği 20'nci maddesinin ikinci fıkrası şu şekilde değişti:

"(2) Aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı, Kanunun 12'nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında cumhurbaşkanı kararı ile türk vataşlığı kazanabilir:

a) En az 500.000 Am

erikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tespit edilen,

b) En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen,

c) En az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen,

ç) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilen,

d) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilen.

e) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen.”