Destek Hattı 0532 630 77 23
Email info@metasgayrimenkul.net

ÇATALCA'DA İHTİYAÇIN 7 KATI ARAZİ KAMULAŞTIRILDI - 27-11-2017

 

Çatalca’nın tarım alanlarından Nakkaş mahallesi, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı sebebiyle tehlike altında. İddiaya göre “acele kamulaştırılan” arazi, otoyol için ihtiyaç duyulanın tam yedi katı.

Çatalca’nın tarım alanları, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı sebebiyle tehlike altında. Çatalca merkezine bağlı Nakkaş mahallesinde otoyol için kamulaştırılan arazinin büyüklüğünün, yol güzergahı ve genişliğine oranla çok fazla olması tepkilere neden oluyor.

Nakkaş Mahallesi, manda yetiştiriciliği ve tarım faaliyetleri ile İstanbul’un gıda ihtiyacını karşılayan son tarım alanlarından. 22 Ekim’de Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/9373 sayılı kararnameye göre, mahallenin tarım arazilerinin bir kısmı “acele kamulaştırılma” kapsamına alındı. Bakanlar Kurulu kararına göre 1. sınıf tarım arazilerinin yüzde 33’ü otoyol projesi kapsamında kamulaştırıldı.

 Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’dan aldığı bilgiye göre, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 21 kilometrelik bölümü Çatalca sınırlarından geçiyor. Kara, 35,5 metre genişliğindeki otoyol için 4 bin dönüm arazinin yeterli olduğunu fakat Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 28 bin dönümlük bir araziyi kamulaştırdığını belirtiyor. Karayolu inşası için ihtiyaç duyulanın yedi katı kadar arazinin kamulaştırıldığını ifade eden Kara, bu arazilerin ranta alet edilmesinden endişeleniyor. 22 Ekim’de alınan kamulaştırma kararında yolun güzergahının belli olmadığını, fakat 27 Ekim’de güzergah projelerinin belirlenmesine dikkat çeken Kara, otoyol güzergahının beş günde çizilip planlanmasının sıra dışı olduğu görüşünde.